Z eksperimentalno predstavo Figurae Veneris Historiae v izvedbi študentov Akademije za gledališče, radio, film in televizijo iz Ljubljane se v četrtek, 10. julija 2025,  v Gledališču Koper začenja 6. Festival FUGA, ki na ogled ponuja pet predstav gledaliških akademij in šol iz Slovenije, Slovaške, Srbije, Poljske in Švice. Novost letyošnjega festivala je segment vizualne umetnosti in odprtje razstave v Galeriji Monfort v Portorožu.

Na festival, ki se vse bolj uveljavlja kot osrednja platforma za izmenjavo informacij in umetniških praks, za pregled praktičnega dela, predvsem pa kot prostor združevanja ter povezovanja študentk in študentov gledaliških akademij v regiji in v Evropi, se je do konca letošnjega februarja, ko se je iztekel rok za prijave, s svojimi produkcijami prijavilo sedemnajst gledaliških akademij in šol iz desetih evropskih držav. Selektor in umetniški vodja festivala Ivan Loboda jih je v tekmovalni del programa uvrstil pet, med njimi tudi štiri akademije, ki so na festivalu že sodelovale.

Bogat študentski gledališki program ter pester intermedijski in glasbeni spremljevalni program bo letos dopolnil nov segment študentov vizualnih umetnosti z razstavo skupinskega dela v Galeriji Monfort v Portoržu, ki nastaja v sodelovanju z Občino Piran, Obalnimi Galerijami Piran, Gledališčem Glej in programom Boundary. Razstava izhaja iz metodologije Boundary Crossing in raziskuje meje med gledališčem, vizualno umetnostjo in utelešeno izkušnjo. »Umetnice in umetniki skozi raznolike prakse preizprašujejo vprašanja krhkosti telesa, politične prisotnosti, identitete, institucionalne travme, tišine kot prostora odpora in mitološke preobrazbe,« pove Loboda in pojasni: »Razstava odpira polje napetosti, kjer se pomeni ne zaključijo, ampak vztrajajo – kot vprašanje: Kaj ostane od nas, ko preživimo? Vsebinska izhodišča razstave temeljijo na festivalskih predstavah, toda ne gre zgolj za ilustracijo gledaliških del, temveč za vzporedni premislek. Razstava obiskovalca vabi k prisotnosti v razpoki, med vidnim in nevidnim, med strukturo in razkrojem, med posameznikom in kolektivom. V tej coni vmesnosti lahko glasovi, ki so bili predolgo preslišani, ponovno zazvenijo.«

Tako kot v predhodnih festivalskih edicijah v dopoldanskem času za nastopajoče organizatorji pripravljajo tudi gledališke delavnice. Brezplačnim predstavam bo sledil spremljevalni program, predstave pa bo tudi letos ocenjevala tričlanska mednarodna strokovna festivalska žirija, ki bo ob koncu festivala, 15. julija, podelila tri nagrade, že četrtič pa bodo podelili nagrado občinstva.