Amaterski tihotapci
Zavod En-Knap in Artisti AssociatiTrajanje | Predstava traja 1 uro in nima odmora. |
---|
Ustvarjalci
Avtorja koncepta in koreografa | Silvia Gribaudi in Andrea Rampazzo |
---|---|
Avtor glasbe | Luca Scapellato |
Oblikovalec svetlobe | Jaka Šimenc |
Kostumografinja | Katarina Markov (Atelje d.o.o.) |
Vodja vaj En-Knap Group | Ana Štefanec Knez |
Igralska zasedba
Ustvarjalci in izvajalci | En-Knap Group (Núria Capella, Mattia Cason, Tina Habun, Davide Lafabiana, Tamás Tuza, Carolina Alessandra Valentini) |
---|
16. september 1947. Dan, ki zaznamuje nov začetek. Dan, ko je na tleh konkretno označena nova mejna črta, črta, ki prečka ozemlje Gorice oz. Gorizie, ki deli Italijo in Jugoslavijo. Lesene stražnice, dolge črte bele krede, bodeča žica. Arhivske podobe razkrivajo dva različna pogleda – dve državi, dva sistema, dve propagandni pripovedi, ki delita, begata, a tudi netita željo. Da bi prečkali to bolečo belo črto, ljudje izumljajo nove prostore – skrivne kraje, v katerih skrivajo osebne stvari, ki jih nezakonito prevažajo čez mejo. To so izdelki, povezani z majhnimi užitki. Ti skrivni kraji so novi prostori pripadnosti in hrepenenja – takega, ki tvega vse za bežen trenutek svobode.
Destinacija: Iz te snovi so sanje. Destinacija: pripadnost skupnosti, skupni človeškosti. Hrepenenje po skupnosti, obči človeškosti. Brez meja. Izhajajoč iz osebnih spominov in zgodovinskih pričevanj o vsakdanjih dejanjih poguma in iznajdljivosti, majhnih uporih v majhnih užitkih s tihotapljenjem vsakdanjih dobrin, kot so cigarete, revije ali kavbojke – in zastavljanjem telesa – prek mesta, ki ga deli zgodovinska meja – in politični sistem, Amaterski tihotapci (2024) prek meje “četrte stene” tihotapijo ganljivo predstavo o pripadnosti skupnosti, skupni, obči človeškosti in hrepenenju po njej.
Želja te bo osvobodila, vsaj tako so si populacije in generacije zamišljale. Želja, ki jo je pomenil #denim, na primer. Iz te snovi so sanje. Obstaja zagovor vloge, ki jo je imel #denim pri podiranju meja – in sistemov. Brez meja. To je izbira svobode, ne svoboda izbire, iti onkraj, preseganje ali prekoračenje meja, preseljevanje, bežanje, tihotapljenje.
Koreografija, prežeta s pristno, surovo, razorožujočo duhovitostjo – podpis in stalnica Silvie Gribaudi in Andrea Rampazza – je pogajanje in posredovanje med osebno mejo, odrsko konvencijo in kolektivno željo, skozi katero se giblje in je ganjeno skupno, skupnostno telo. Brez nostalgije, humor v človeškosti in človeškost v humorju.
* * *
Silvia Gribaudi je večkrat nagrajena italijanska koreografinja, specializirana za uprizoritvene umetnosti. Od leta 2004 usmerja svoje raziskovanje na družbeni vpliv teles, pri čemer svoj koreografski jezik osredinja na komični element ter odnos med občinstvom in izvajalci. V zadnjem desetletju prevprašuje spolne stereotipe, ženske in moške identitete ter koncept virtuoznosti v plesu in vsakdanjem življenju, pri čemer presega klišeje in videze. Njene predstave so bile uvrščene na nacionalne in mednarodne festivale in so rezultat ustvarjalnega procesa, ki se usmerja na dialog in poetično srečanje z drugimi umetniki, plesnimi skupinami in skupnostmi. Sodelovala je v umetniških raziskovalnih projektih o aktivnem staranju skozi umetnost plesa in uprizarjanju spola po 60. letu starosti.
Andrea Rampazzo je plesalec in koreograf. Kot plesalec je sodeloval s plesnimi skupinami, kot so Compagnia Virgilio Sieni, Francesca Selva, Artemis Danza/Monica Casadei in drugimi. Koreografiral je dueta In controluce in Studio per due danzatori e una lampada. Leta 2015 je začel sodelovati s plesno skupino Déjà Donné Dance Company, kot plesalec in koreograf, avtorsko je zasnoval solo L’Appel du vide, ki raziskuje željo po neznanem, in duet Rapporto occasionale (prima stanza) o (ne)ravnovesju v človeških odnosih. Njegova dela so bila predstavljena na različnih festivalih in prizoriščih (Caffeine, Tendance, Corpi in Movimento in drugi). Leta 2017 je soustanovil Dance Makers: heterogeno skupino plesalcev, ki se ukvarja s koreografskimi itinerarji v muzejih, predstavami za oder oz. specifična prizorišča ter ustvarjalnimi intervencijami.
Skupina En–Knap Group, prvi stalni ansambel sodobnega plesa v Sloveniji, je nastala leta 2007 v okviru produkcijskega zavoda En–Knap, ki ga je leta 1993 ustanovil priznani koreograf Iztok Kovač. S spremembo paradigme od projektnega k ansambelskemu repertoarju, s centrom kot središčem in zatočiščem za sodobno kulturo in raznoliko občinstvo, skupina in produkcija nenehno in celovito vključujeta lokalno (Slovenija) in mednarodno občinstvo s plesom v različnih disciplinah, medijih in žanrih, na odru, v filmu in virtualni resničnosti, med generacijami in skupnostmi, v izobraževanju ter v javnem prostoru in dediščini, prek regionalnih in mednarodnih produkcij in koprodukcij, gostovanj, mrež, izmenjav in sodelovanj.
Produkcija: Zavod En–Knap.
Koprodukcija: Artisti Associati Centro di Produzione Teatrale
Amaterski tihotapci so del uradnega programa GO!2025.
Projekt Amaterski tihotapci / ASMUG financira Evropska unija iz Sklada za male projekte GO! 2025 programa Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027, ki ga upravlja EZTS GO. (www.ita-slo.eu / www.euro-go.eu/spf)
Podpora Zavoda En–Knap in delovanja Centra kulture Španski borci (ki ga upravlja Zavod En–Knap): Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo, Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije