Bilo je nekoč na Brionih (Bilo jednom na Brijunima)
Gostuje | Bitef teater, Kreativna produkcija Joca Art, Kulturni center Svilajnac (RS) |
---|
Ustvarjalci
Režiser | Kokan Mladenović |
---|---|
Dramaturg | Dimitrije Kokanov |
Scenografinja | Marija Kalabić |
Kostumografinja | Aleksandra Pecić Mladenović |
Koreografinja | Andreja Kulešević |
Igralska zasedba
Richard Burton | Milan Marić |
---|---|
Josip Broz | Branislav Trufunović |
Elizabeth Taylor | Tihana Lazović |
Jovanka Broz | Sanja Marković |
Igra temelji na resničnem dogodku, srečanju dveh zakonskih parov – Tita in Jovanke Broz ter Richarda Burtona in Elizabeth Taylor – na Brionih v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja.
Podatki o srečanju in času, ki sta ga para preživela skupaj, so danes dostopni le v skopih objavah v takratnih jugoslovanskih medijih, v biografskih zapisih o posameznikih in v obliki kratkih beležk v dnevniku Richarda Burtona. Vse to gradivo je služilo kot navdih in snov za uprizoritev.
Razlog in zgodovinsko potrjeno dejstvo za srečanje je bilo snemanje filma Sutjeska, v katerem je Burton odigral vlogo Tita, vse preostalo je plod dramatikove domišljije. Uprizoritev zato tematizira domišljijo ter raziskovanje možnih odnosov in dogodkov med štirimi protagonisti v času njihovega zgodovinskega srečanja.
»Igra raziskuje možnosti odnosa med štirimi protagonisti, odnosa med dvema zakonskima paroma, njihove romantične odnose, surovost, nečimrnost, moč emocij, destruktivnost, posesivnost. Predstava raziskuje razmerje moči med paroma, med moškima in njunima soprogama, med moškima veličinama v različnih družbenih kontekstih, med ženama, ki se v javnosti naslanjajo na veličino in moč njunih soprogov, ekonomsko moč med državniki in bojevniki,« je zapisal dramaturg uprizoritve Dimitrije Kokanov. »Katere vloge sploh igra četverica? So sinovi, hčere, ljubimci in ljubimke, delavci in delavke, igralci in igralke, slavni in slavne, ljudje znotraj konteksta, ki ga opredeljujejo in gradijo, in konteksta, ki jih zaznamuje. Vsak posameznik v družbi, v svojem življenju, izvaja množico identitet, ki so konstruirane v različnih kontekstih, in vse te identitete skupaj sestavljajo pristno osebo.«
Predstava je v srbskem jeziku.